Kyselina mandlová - užitečné vlastnosti a pozitivní účinek aplikace

Autor: Admin Prohlížení: 126 Komentáře: 0

Kyselina mandlová

Mandlová kyselina dostala své jméno podle mandlí. Lze jej získat hydrolýzou amygdalinu, extraktu z hořkých mandlí.

Kyselina mandlová má stejné výhody jako všechny AHA kyseliny:

  • pomáhá bojovat s necystickým akné
  • změkčuje účinky stárnutí pokožky v důsledku slunečního záření
  • odstraňuje nežádoucí pigmentaci.
Výzkum však ukázal i další zajímavé účinky: má antibakteriální účinek (díky čemuž se používá mimo jiné k léčbě infekcí močových cest) a působí také jako antibiotikum.

Souboj kyselin

Je zajímavé porovnat kyselinu mandlovou s kyselinou glykolovou, pravděpodobně nejpoužívanější AHA. Molekuly kyseliny mandlové jsou větší, pronikají pokožkou déle a způsobují menší podráždění. Má také další výhody, které jsou popsány v následujících odstavcích.

Vyhlazení vrásek

Kyselina mandlová má vynikající účinek proti vráskám. V koncentraci 30-70% se podobně jako kyselina glykolová používá při chemickém peelingu. Přestože peeling s kyselinou glykolovou vede k výraznému podráždění, zarudnutí a spálení pokožky, použití kyseliny mandlové je mnohem méně pravděpodobné.

Potlačení infekcí

Velmi překvapivým objevem je zjevný pozitivní účinek kyseliny mandlové v procesu laserového ošetření pokožky (laserový peeling). Pokud se produkt obsahující tuto kyselinu použije bezprostředně po zákroku, výskyt pooperačních infekcí se významně sníží. Ošetření pokožky kyselým přípravkem několik týdnů před a po zákroku pomáhá předcházet zánětu a hyperpigmentaci (zejména u lidí s tmavším fototypem).

Další plusy

Kyselina mandlová potlačuje produkci melaninu, tmavého pigmentu pokožky, který má pozitivní vliv na abnormální pigmentaci, projevující se ve formě melasmy, jaterních skvrn atd. Kyselina také zlepšuje stav mnoha druhů akné - díky svému exfoliačnímu účinku , působí proti ucpání. póry, drcení komedonů a prevence zánětu. Proto je ideální pro lidi, kteří stále trpí akné, ale již vykazují první známky stárnutí pokožky.